W 80. rocznicę powstańczego zrywu w Warszawie zapraszamy Państwa na niezwykłą wystawę plenerową, zorganizowaną w samym sercu Starówki – na murach przy Barbakanie przy ul. Nowomiejskiej.
Prezentujemy na niej zdjęcia i unikatowe szkice warszawskich barykad oraz – na niemal 8-metrowej planszy – imponującą panoramę Warszawy z listopada 1944 złożoną z kilkunastu fotografii lotniczych. Opowiadamy też o gehennie ludności cywilnej, pokazujemy szlaki powstańczej komunikacji kanałami i wspomnimy o tragicznym losie archiwum, poprzednika Archiwum Państwowego w Warszawie, znajdującego się wówczas w budynku Arsenału.
1120 – tyle barykad powstańczych naliczyli pracownicy Biura Odbudowy Stolicy, gdy na początku 1945 roku przystąpili do inwentaryzacji wojennych zniszczeń Warszawy i planowania przywrócenia miasta do życia. Archiwum Państwowe w Warszawie (APW) ma w swoich zbiorach niezwykły dokument, który o tym świadczy. To wykonana ręcznie, z niezwykłą pieczołowitością, „Inwentaryzacja barykad”. Wchodzi ona w skład akt Biura Odbudowy Stolicy, wpisanych w 2011 roku na międzynarodową listę „Pamięć Świata” UNESCO.
Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe w Warszawie przy współudziale Zygmunta Walkowskiego – varsavianisty, znakomitego specjalisty w dziedzinie identyfikacji fotografii z powstańczej stolicy.
„Warszawę na barykadach” można oglądać do 30 sierpnia br.
Wstęp wolny
Autor: Redaktor
Data utworzenia: 2024-07-30
Data publikacji: 2024-07-30
Liczba odwiedzin: 336