ARCHIWUM PAŃSTWOWE W WARSZAWIE

„Vivat Szczepkowski” pod patronatem APW

23 kwi 2025

W najbliższy piątek, 25 kwietnia 2025 r., pod honorowym patronatem Dyrektora Archiwum Państwowego w Warszawie zostanie zainaugurowane 3-dniowe wydarzenie „Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu” w willi Waleria w Milanówku. Wystawa honoruje postać Jana Szczepkowskiego (1878–1964) – galicyjskiego rzeźbiarza i malarza, którego losy od 1917 r. zostały splecione z Warszawą i Milanówkiem. Jego kunszt artystyczny doceniono w 1925 r. na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Prezentowana w pawilonie polskim kapliczka Bożego Narodzenia, została wyróżniona Grand Prix, a jej snycerski ołtarz zakupił natychmiast rząd francuski, uprzedzając podobne starania króla szwedzkiego.

Dzięki prezentacji dzieł wybitnego polskiego artysty, w tym m.in. powracającego do Milanówka Ołtarza Wniebowzięcia Matki Boskiej, będzie można zanurzyć się w stylu art déco i na nowo odkryć twórczość Szczepkowskiego. Wśród prezentowanych dzieł nie zabraknie eksponatów ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie.

Ekspozycja zostanie otwarta w Willi Waleria na terenie Milanówka. Wybór miejsca ekspozycji nie jest przypadkowy. To tu ostatnie lata swojego życia spędził artysta. Otwarciu przestrzeni muzealnej w „Nowej Walerii” będzie towarzyszyć ekspozycja prac młodych artystów „Organiczna geometria”, nawiązujących stylem artystycznym do twórczości Szczepkowskiego z okresu międzywojennego.

Wydarzenie organizowane jest w ramach otwarcia ośrodka edukacji kulturalnej Nowa Waleria we współpracy Milanowskiego Centrum Kultury z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. „Vivat Szczepkowski!” potrwa do 27 kwietnia.

28 kwietnia 2025 r.

Wystawa „Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu” została uroczyście otwarta. Prezentujemy galerię z wernisażu.

Na zdjęciach:

  1. Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Magdalena Wiercińska i Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury Aneta Majak.
  2. Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Magdalena Wiercińska i Burmistrz Milanówka Artur Niedziński.
  3. Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Magdalena Wiercińska.
  4. Kustosz w Willi „Waleria” Jan Krześniak, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, Burmistrz Milanówka Artur Niedziński, wnuczka Jana Szczepkowskiego Ewa Mickiewicz i Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz, fot. M. Wiercińska
  5. Uczestnicy wydarzenia „Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu” w willi Waleria w Milanówku, fot. M. Aleksiejuk.
  6. Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury Aneta Majak, fot. M. Wiercińska.
  7. Wiceminister Bożena Żelazowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. M. Wiercińska.
  8. Wnuczka Jana Szczepkowskiego Ewa Mickiewicz, fot. M. Wiercińska.
  9. Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury Aneta Majak wraz z kustoszem w Willi „Waleria” Janem Krześniakiem w czasie uroczystego otwarcia, fot. M. Aleksiejuk.
  10. Burmistrz Milanówka Artur Niedziński w czasie uroczystego otwarcia, fot. M. Aleksiejuk.
  11. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz w czasie przemowy na uroczystym otwarciu, fot. M. Aleksiejuk.
  12. Prezes Fundacji Marii i Jana Szczepkowskich Danuta Hanna Jakubowska, fot. M. Aleksiejuk.
  13. Fot. M. Aleksiejuk
  14. Fot. M. Aleksiejuk
  15. Roll-up Archiwum Państwowego w Warszawie.
  16. Ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, fot. M. Aleksiejuk.
  17. Płaskorzeźba w Willi „Waleria”, fot. M. Aleksiejuk.
  18. Płaskorzeźby w Willi „Waleria”, fot. M. Aleksiejuk.
  19. Płaskorzeźba ukazująca czterech górali, fot. M. Aleksiejuk.
  20. Płaskorzeźba wiewiórki, fot. M. Aleksiejuk.
  21. Jan Szczepkowski, Głowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, studium do sarkofagu, 1935 r., fot. M. Aleksiejuk.
  22. Fragment ekspozycji w Willi „Waleria”, fot. M. Aleksiejuk.
  23. Jan Szczepkowski, Płyta nagrobna Matki, fot. M. Aleksiejuk.
  24. Plakat wystawy „Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu”.
  25. Ołtarz – rzeźba w drzewie dłuta artysty Jana Szczepkowskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 3/1/0/11/5367.
  26. Wycinki prasowe z teczki biograficznej artysty-plastyka Jana Szczepkowskiego, Archiwum Państwowe w Warszawie, sygn. 72/1638/0/8/2443.

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2025-04-28

Data publikacji: 2025-04-23

Liczba odwiedzin: 149

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

APW