Udział Archiwum w obchodach 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

13 sie 2014

70rocznica_wystawa04.JPG

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Archiwum Państwowe w Warszawie włączając się w uroczyste obchody przygotowało kilka wydarzeń.

Pierwszym z nich jest plenerowa wystawa fotografii „Obrazy z życia mieszkańców Stolicy – Powstanie Warszawskie 1944”, zrealizowana wspólnie z Fundacją Artbarbakan i Stowarzyszeniem Konserwatorów Czasu. Wystawa, którą prezentujemy przez cały sierpień na terenie Międzymurza Starego Miasta w Warszawie, to unikatowe zdjęcia Joachima Joachimczyka i Tadeusza Bukowskiego – żołnierzy AK, fotografików Powstania, pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie.

70rocznica_wystawa01.JPG

Na fotografiach nie widzimy głównych starć zbrojnych, bombardowań, aresztowań i egzekucji. Przedstawiają one miejsca, ludzi i towarzyszące im emocje – „niecodzienną codzienność” tamtych sierpniowych dni w Warszawie. Na uwagę zasługują zwłaszcza obrazy – fotografie ukazujące zwykłych mieszkańców miasta i ich starania o przetrwanie czasów wojny. Widzimy ich niepewność jutra, codzienną walkę o zachowanie życia, ryzyko, jakie podejmują, by zaspokoić codzienne i zwyczajne potrzeby.

Uroczystego otwarcia wystawy w dniu 1 sierpnia dokonali: zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski, Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Janina Gregorowicz oraz Prezes Fundacji Artbarbakan Jerzy Lasota. Po krótkich przemówieniach, odczytane zostały fragmenty wspomnień Piotra Bańkowskiego, archiwisty powstańczego Żoliborza.

 

PLAKAT.jpg 70rocznica_wystawa05.JPG 70rocznica_wystawa03.JPG 70rocznica_wystawa06.JPG
70rocznica_wystawa07.JPG 70rocznica_wystawa08.JPG 70rocznica_wystawa02.JPG

Archiwum zaangażowanie było również w obchody Powstania Warszawskiego przygotowane przez Urząd Miasta w Milanówku. Znajdujące się w zasobie archiwalnym relacje powstańca Joachima Joachimczyka
z 1944 r. odczytał Wojciech Stockinger, aktor, speaker Radia Wolna Europa.

 

Aktor_Wojciech_Stockinger_czyta_relacje_z_Powstania_Warszawskiego_napisane_przez_Joachima_Joachimczyka.JPG Wojciech_Stockinger.JPG
Aktor Wojciech Stockinger czyta relacje z Powstania Warszawskiego napisane przez Joachima Joachimczyka

5_wystawa.jpg

Kilka dni później tj. 5 sierpnia br., przy zbiegu ulic Leszno i alei Solidarności  odbyły się uroczystości  upamiętniające wydarzenia mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach Woli.
Dokumenty, mapy, fotografie dokumentujące dzieje wolskiego Cmentarza Powstańców Warszawy można było oglądać na przygotowanej przez Archiwum plenerowej wystawie „Wola pamięci – cmentarz Powstańców Warszawy na Woli”.


W październiku br. Archiwum weźmie udział w konferencji „Ocalić Wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego  Durchgangslager 121. Sierpień 1944 – styczeń 1945” organizowanej przez Muzeum Dulag 121, na której Pani Marta Jaszczyńska wygłosi referat „Organizacja i działalność warszawskich agend RGO Pol. KO po upadku Powstania Warszawskiego”.
Zapraszamy Państwa do przygotowanego przez Archiwum powstańczego kalendarium, w którym prezentujemy  zdjęcia i relacje Joachima Joachimczyka ps. „Joachim”.

70rocznica_title_banner_Kalendarium.jpg

Autor:

Data utworzenia: 2014-08-13

Data publikacji: 2014-08-13

Liczba odwiedzin: 596

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

APW

Skip to content