VIII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — życie codzienne w dokumencie, historiografii i dydaktyce od średniowiecza do końca XX w.” odbędzie się w Warszawie w dniach 24–25 września 2024 r.
Zapraszamy do udziału w obradach tegorocznej konferencji z cyklu „Educare necesse est…”, organizowanej przez Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie.
Celem konferencji jest wymiana doświadczeń na temat możliwości wykorzystania źródeł archiwalnych dotyczących życia codziennego od średniowiecza do końca XX w. oraz popularyzacja działań edukacyjnych w zakresie ich wykorzystania w praktyce szkolnej.
Program konferencji obejmuje następujące bloki tematyczne:
– Źródła archiwalne dotyczące życia codziennego — omówienie źródeł
– Codzienność i jej aspekty w świetle źródeł archiwalnych
– Edukacyjny potencjał projektów opartych na źródłach poświęconych różnym aspektom życia codziennego
– Gra jako metoda dydaktyczna
Obrady konferencji odbywać się będą 24–25 września 2024 r. w godzinach: 9.00-16.30, w systemie hybrydowym.
Pierwszego dnia obradujemy stacjonarnie w siedzibie Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Osoby zainteresowane udziałem online łączą się za pośrednictwem linka (https://meet.google.com/jbx-howo-eic).
Drugiego dnia obrady będą w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie (Świętojerska 9). Osoby zainteresowane udziałem online łączą się za pośrednictwem linka (https://meet.google.com/jbx-howo-eic).
Pierwszego dnia konferencji (24.09), po zakończeniu obrad, proponujemy trzy wydarzenia towarzyszące, w których można będzie uczestniczyć po uprzednim zgłoszeniu udziału (edukacja@warszawa.ap.gov.pl). Te wydarzenia to:
1) Centralny Przystanek Historia IPN (ul. Marszałkowska 107), godz. 17.00–18.00 — zwiedzanie Strefy Nowych Technologii z omówieniem projektu immersyjnych lekcji historii.
2) Muzeum Niepodległości (pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62) godz. 17.00–18.00 — zwiedzanie wystawy „Droga i Dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszorów” z oprowadzaniem kuratorskim. Ekspozycja jest poświęcona losom rodziny Moszorów (Kazimierza i Ludmiły z Dąbrowskich), pochodzącej z Kresów Południowo-Wschodnich, która w wyniku zawieruchy wojennej osiadła w Argentynie. Na przykładzie losów rodziny prześledzić można historię Polski XX w., począwszy od działalności patriotycznej na Kresach w dwudziestoleciu międzywojennym, przez lata wojny i okupacji (konspiracja, obozy koncentracyjne, szlak Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie), po działalność w środowisku Polaków na emigracji (w Argentynie).
3) Archiwum Główne Akt Dawnych, Czytelnia (ul. Długa 7), godz. 17.00–18.00 — krótki pokaz archiwaliów staropolskich – podczas pokazu zaprezentowane zostaną wybrane oryginały dokumentów pergaminowych, księgi sądowe i miejskie, akta instytucji centralnych I Rzeczypospolitej oraz archiwalia proweniencji prywatnej z gatunku silva rerum, obrazujące życie codzienne ludzi w dawnych czasach, a także ich wyobrażenie o świecie. W zasobie AGAD znajduje się wiele monumentalnych dokumentów stanowiących kamienie milowe dziejów państwa polskiego, które większości z nas znane są z podręczników do historii. Niektóre z nich będzie można zobaczyć na żywo podczas pokazu.
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.
Autor: Redaktor
Data utworzenia: 2024-09-09
Data publikacji: 2024-09-9
Liczba odwiedzin: 305