Noc Muzeów 2018 w Archiwum Państwowym w Warszawie – relacja

21 maj 2018

W tym roku po raz kolejny Archiwum Państwowe w Warszawie wzięło udział w jednym z największych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Warszawie pod patronatem Prezydenta m. st. Warszawy.

W ramach tematu przewodniego nawiązującego do 100-lecia odzyskania niepodległości, zorganizowaliśmy wystawę „Warszawa niepodległa”, gdzie zaprezentowaliśmy wiele oryginalnych materiałów pochodzących z naszego zasobu, z których najstarsze pochodziły z II poł. XIX w. Wystawa nawiązywała do znanych miejsc, osób oraz wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w tym okresie. Odwiedzający nas goście mieli okazje zobaczyć wybrane cenne archiwalia z tej epoki, m. in. dokumenty, zdjęcia, afisze i wydawnictwa albumowe.

Jak co roku zorganizowaliśmy nasze stałe punkty konsultacyjne: „Poradnik genealogiczny” oraz „Domowa szuflada”, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Dodatkowo, dzięki pracownikom Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, uruchomiliśmy kolejny punkt konsultacyjny „I ty zostaniesz emerytem”, któremu towarzyszyła wystawa prezentująca wybrane dokumenty osobowo-płacowe, w tym wielu znanych osób ze świata polityki i sportu.

W naszej pracowni naukowej, na stoisku „Z warsztatu dziennikarza doby Polski niepodległej” można było przejrzeć wybrane tytuły przedwojennej prasy, w tym: Kuriera Warszawskiego, Tygodnika Ilustrowanego, Światowida, Bluszcza.

Tradycyjnie odwiedzające nas dzieci fotografowały się przy monidle i bazyliszku, kolorowały warszawską syrenkę i układały puzzle z motywami Warszawy.

Cieszymy się, że już kolejny rok możemy gościć Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne, którego członkowie wygłosili serie niezwykle ciekawych wykładów.

W tym roku odwiedziło nas ok. 450 osób, którym chcielibyśmy niezwykle gorąco podziękować i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Archiwum Państwowego w Warszawie na Noc Muzeów 2019.

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2018-05-21

Data publikacji: 2018-05-21

Liczba odwiedzin: 387

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content