Kroniki Warszawy – debata

20 lis 2017

Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na czwartą debatę Kroniki Warszawy: Ściana wschodnia ulicy Marszałkowskiej – co dalej? Debata odbędzie się 29 listopada (środa), godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Debata będzie poświęcona obecnemu stanowi i przyszłości Ściany Wschodniej ulicy Marszałkowskiej. To założenie urbanistyczno-architektoniczne powstało w latach 1962-1969 wg projektu Zbigniewa Karpińskiego i Jana Klewina, jako wynik ogłoszonego w 1958 roku ogólnopolskiego konkursu architektonicznego. Na terenie pomiędzy ulicami Świętokrzyską, Jasną, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi wzniesiono zespół budynków usługowych, mieszkalnych (w tym po raz pierwszy trzy wieżowce mieszkalne) i biurowych będący jednym z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce. Zarazem była to implementacja w Warszawie i w Polsce najnowocześniejszych rozwiązań przestrzeni miejskiej Europy Zachodniej (m.in. wzorem była Lijnbaan w Rotterdamie). Był to prawdziwy przełom w myśleniu o centrum miasta w porównaniu z epoką socrealizmu. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano również pasaż handlowo-rekreacyjny oddzielony od ruchu kołowego ze specjalnie zaprojektowaną zielenią i małą architekturą.

Po przełomie 1989 roku to jedno z niewielu skończonych założeń urbanistycznych w Warszawie uległo degradacji, tegoroczne ujęcie całego zespołu w Gminnej Ewidencji Zabytków jest nieco spóźnione. Pasaż przebudowany na początku XXI wieku zatracił kameralny charakter i w niczym nie przypomina pierwotnego projektu. Dopiero teraz jest rewitalizowany pawilon baru Zodiak, zniknął biurowiec Universalu, który ma zostać zastąpiony nowym, wyższym budynkiem, rozebrano charakterystyczny dla zespołu i zarazem symboliczny budynek Rotundy PKO, która ma zostać jednak odbudowana. Nieznany jest los nieczynnego kina Relax, w miejsce domu handlowego Sezam powstaje 9 kondygnacyjny biurowiec, są plany wyburzenia gmachu PKO. Wszystkie te zjawiska budzą zaniepokojenie warszawiaków. W trakcie debaty spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy uda się ochronić Ścianę Wschodnią przed dalszą degradacją i jak skutecznie chronić wartościową architekturę z okresu PRL.

 

W debacie wezmą udział:

Marlena Happach – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego

Michał Krasucki – dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków

Andrzej Kaliszewski – współprojektant założenia Ściany Wschodniej

Dariusz Hyc – współprojektant rewitalizacji Pasażu Wiecha

Tomasz Markiewicz – przewodniczący stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”

Dyskusję moderuje: prof. Cezary Eugeniusz Król

Debata połączona będzie z premierą najnowszego numeru Kroniki Warszawy 2/2017 (156).

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2017-11-20

Data publikacji: 2017-11-20

Liczba odwiedzin: 282

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content