„Kronika Warszawy” 2016, nr 1

10 lut 2022 Powrót

„Kronika Warszawy” 2016, nr 1 (153), ss. 199 + 1 nlb., ISSN 0137-3099

Numer otwiera „Kalendarz warszawski”, przypominający najważniejsze wydarzenia w stolicy w okresie od września 2015 r. do lutego 2016 r.

Tuż po nim opublikowane zostały materiały z debaty poświęconej rewitalizacji Pragi, która odbyła się w Muzeum Warszawskiej Pragi 3 lutego 2016 r. Wśród artykułów składających się na dział „Artykuły i materiały” uwagę zwracają teksty Bożeny Wierzbickiej („Hanna Szwankowska — varsavianistka. Szkic biografii”), Janusza Sujeckiego („Stalowa 25 — kamienica pod prawosławnym krzyżem”) i Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik („Rzemieślnicy skarbem Pragi”). O wydarzeniach w Warszawie sprzed 100 lat przypomina fotofelieton Małgorzaty Sikorskiej („Rok 1916”), w którym autorka przedstawia fotografie archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie. W dziale „Recenzje i omówienia” można zapoznać się z interesującymi artykułami Agnieszki Witkowskiej-Krych („Marek Olkuśnik, »Wyjechać z miasta. Mieszkańcy Warszawy wobec podróży, turystyki i wypoczynku na przełomie XIX i XX wieku«, Polskie Wydawnictwo Historyczne oraz Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2015”), Adama Lisieckiego („Janusz Sujecki, »Piątka z panoramy Pragi«, Warszawa 2015”), Joanny Rolińskiej („Jarosław Trybuś, Paweł E. Weszpiński, »Plan Warszawy 1939. Plan miasta stołecznego Warszawy«, Instytut Kartograficzny imienia E. Romera, Wydawnictwo S.A. Książnica-Atlas Lwów (seria: „Ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy”), Warszawa 2015”) i Aleksandry Stępień-Rolińskiej („»Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 roku. Kreacja i konserwacja«, Warszawa 2015”). Swego rodzaju uzupełnieniem tego działu jest informacja o nowościach wydawniczych poświęconych Warszawie opracowana przez Hannę Macierewicz („Varsaviana”). W tomie zamieszczono również wspomnienia o warszawiakach, którzy zmarli w okresie od września 2015 r. do lutego 2016 r. („Pro memoria”)

 

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content