Fotorelacja z inauguracji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

7 paź 2019

Archiwum Państwowe w Warszawie wraz z oddziałami zamiejscowymi rozpoczęło projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inauguracja projektu rozpoczęła się już 23 września podczas Festiwalu Nauki, w trakcie którego Archiwum Państwowe w Warszawie  zorganizowało warsztaty archiwalne dla uczniów szkół podstawowych. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest archiwum, co można w nim znaleźć, na czym polega praca archiwisty, starali się rozpoznać i przyporządkować źródła historyczne do określonych grup oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami profilaktyki konserwatorskiej. Zajęcia stanowiły również doskonałą okazją, aby młodzi adepci archiwistyki mogli zwiedzić magazyny archiwalne i obejrzeć w jakich warunkach przechowywane są oryginalne dokumenty.

W dniu 26 września w Oddziale w Pułtusku odbyły się warsztaty dedykowane seniorom w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura 60+”. Pracownicy Oddziału oprowadzili uczestników po budynku, zapoznając z jego historią i zasobem Archiwum. Zaprezentowano również materiały archiwalne należące do jednego z największych w Polsce archiwów rodzinnych z XX w. – Archiwum rodzinnego Władysława Kocota. Na ich przykładzie omówiono znaczenie rodzinnych zbiorów oraz sposoby ich zabezpieczania i konserwacji.

Tego dnia również Archiwum Państwowe w Warszawie przeprowadziło warsztaty genealogiczne „I ty możesz zostać archiwistą, czyli dlaczego warto tworzyć archiwa rodzinne”. Tematem spotkania były badania genealogiczne, tworzenie archiwum rodzinnego oraz przechowywanie i zabezpieczanie dokumentów rodzinnych. Prowadzący warsztaty dr Violetta Urbaniak, Marta Jaszczyńska oraz Rafał Sztarski omówili charakterystyczne źródła archiwalne z naszego zasobu oraz zaprezentowali strony internetowe, istotne z punktu widzenia każdego genealoga. Zaprezentowano również przykładowe pudła archiwalne, najwłaściwsze do przechowywania różnych rodzajów pamiątek rodzinnych. W przerwie uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć wystawę cennych archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie związanych z historią i odbudową kolumny Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym w Warszawie.

W dniu 30 września w Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanowku współnie z Oddziałem APW w Grodzisku Mazowieckim zorganizowały konferencję, której głównym tematem było zaprezentowania archiwaliów pochodzących ze zbiorów prywatnych i rodzinnych przekazanych do zasobu APW, które wzbogacają i uzupełniają dokumenty przejęte w ramach nadzoru archiwalnego. Jako przykład przedstawiono zespoły: „Zbiór rodziny Witaczek 1944-1952”, „Zbiór Zofii Żóławskiej”, „Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabiu Naturalnego w Milanówku” i „Centralne Zakłady Jedwabiu Naturalnego w Milanówku”. Wygłoszono cztery referaty: Jolanta Louchin, Rodzina Witczaków w archiwalnych dokumentach; Marta Goroch, Jedwab milanowski – co zachowało się w dokumentach; Elżbieta Abramczuk – Kalinowska, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Milanówku; Anna Bogdali – Balicka, Porady konserwatorskie dla rodzinnych archiwistów. Zaprezentowano dwie wystawy, jedną prezentującą oryginalne dokumenty ukazujące wkład rodziny Witaczków w pomoc warszawiakom w trakcie i po upadku Powstania Warszawskiego oraz Milanówek w fotografii mieszkańców – wystawę udostępnioną przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W trakcie spotkania nastąpiła też prezentacja profesjonalnych opakowań archiwalnych oraz warsztaty w trakcie których można było własnorecznie wyciąć z tektury odpowiedniego formatu opakowanie ochronne, pudło lub teczkę oraz wypróbować technikę bezpiecznego usuwania skorodowanych spinaczy. Zwiedzano w grupach zarówno magazyny archiwalne jak i Pracownię Masowej Konserwacji i Archiwalnej Profilaktyki Konserwatorskiej. Dla gości przygotowano także poczęstunek. Spotkanie zostało poprzedzone poranną audycją w Radio Bogoria oraz zapowiedziami spotkania pojawiającymi się regularnie na antenie przez poprzedni tydzień, artykułem w „obiektywnej Gazecie Internetowej” oraz informacjami jakie pojawiły się na stronach Miasta Milanówka, Miejskiej Biblioteki Publicznej i na Facebooku. Na spotkaniu pojawili się członkowie i przedstawiciele kilku stowarzyszeń funkcjonujących na terenie Milanówka, gromadzących dokumenty i obiekty muzealne i popularyzujących historię miasta oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 1.

Od godz. 12.00 Oddział APW w Mławie zorganizował dzień otwarty skierowany dla archiwistów rodzinnych oraz wszystkich zainteresowanych genealogią. Przedmiotem spotkania były badania genealogiczne, tworzenie archiwum rodzinnego oraz przechowywanie i zabezpieczanie dokumentów rodzinnych. Grupę zorganizowaną, w oparciu o prezentację multimedialną „Warsztaty genealogiczne. Po mieczu i kądzieli”, zapoznano z zasadami, którymi rodzinny archiwista – amator winien się kierować w przeprowadzeniu poszukiwań genealogicznych, tworzeniu drzewa genealogicznego, a także wyjaśniono podstawowe pojęcia – slowniczek genealogiczny. Chętne osoby skorzystały z indywidualnych porad i fachowego wsparcia w prowadzonych przez nie rodzinnych poszukiwaniach. Na spotkaniu zaprezentowano również materiały z zasobu archiwum, dotyczące poszukiwań genealogicznych oraz zbiorów rodzinnych.

Tego dnia również Oddział APW w Pułtusku zorganizował warsztaty, wystawę materiałów archiwalnych z zasobu oraz zaprezentował wystawę planszową: „Pułtuski spacer w czasie i przestrzeni 1945 – 2019”.

Z okazji Dnia Archiwisty także w łowickim oddziale APW w dniu 30 września 2019 r. został uruchomiony punkt konsultacyjny w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Punkt konsultacyjny w siedzibie Oddziału w Łowiczu czynny był przez cały dzień do godz. 18.00, gdzie udzielano porad zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. Archiwum odwiedziła m.in. grupa dzieci z opiekunem ze Szkoły Podstawowej w popowie pod Łowiczem. Dzieciom wyjaśniano, dlaczego trzeba dbać o dawne dokumenty rodzinne i jak je należy przechowywać. Uczniowie mieli okazję obejrzenia magazynów archiwalnych. Osoby dorosłe pytały głównie o źródła do badań genealogicznych, jak również sposoby przechowywania i konserwacji dokumentów i zdjęć rodzinnych. Pytania dotyczyły także ewidencjonowania zbiorów, ich digitalizacji oraz poprawnego sporządzania zapisów bibliograficznych w opracowaniach.

Od godz. 17.00 w pracowni naukowej Archiwum Panstwowego w Warszawie odbyły się warsztaty z profilaktyki konserwatorskiej. Podczas spotkania nasi archiwiści przeprowadzali wykłady oraz zorganizowali zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy samodzielnie starali się zabezpieczyć materiały, które były przygotowane w ramach prowadzonych ćwiczeń. Zaprezentowano przykładowe opakowania i akcesoria archiwizacyjne stosowano w codziennej pracy przez archiwa, muzea i biblioteki. Tego dnia przeprowadzono również indywidualne konsultacje z osobami chcącymi uzyskać informacje na temat poszukiwań przeprowadzanych w archiwach państwowych.

fot. Maciej Aleksiejuk, Michał Inkielman

 

 

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2019-10-07

Data publikacji: 2019-10-7

Liczba odwiedzin: 537

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content