W najbliższy wtorek (6 grudnia), już po raz trzeci obchodzić będziemy w Archiwach Państwowych ogólnopolski Dzień Darczyńcy, który został ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2020 r.
Jego założeniem jest podziękowanie i uhonorowanie wszystkich darczyńców Archiwów Państwowych, którzy przekazali do zasobu tych archiwów w całej Polsce swoje własne zbiory, jak również ugruntowanie i rozwinięcie tej współpracy, a przez to zachęcenie kolejnych osób do podzielenia się z archiwami państwowymi swoimi archiwami rodzinnymi.
Inspiracją do ustanowienia Dnia Darczyńcy stały się zwłaszcza zbiory rodzinne przekazywane do archiwów państwowych w ramach projektów „Archiwa Rodzinne” oraz „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Przechowywane w domowych archiwach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki są wyjątkowym świadectwem historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Wiele osób zdecydowało się na przekazanie swoich zbiorów do archiwów państwowych, gdzie są one odpowiednio zabezpieczane, otoczone opieką i udostępniane. Część z tych kolekcji została udostępniona na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl.
W sposób szczególny dziękujemy naszym tegorocznym darczyńcom Archiwum Państwowego w Warszawie — Pani Monice Dzierżawskiej, Panu Lechowi Jabłońskiemu i Panu Łukaszowi Małeckiemu-Tepichtowi, dzięki którym w bieżącym roku nasz archiwalny zasób powiększył się o nowe materiały.
Pani Monika Dzierżawska przekazała nam materiały po Władysławie Czyżewskim, pracowniku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i kierowniku Wydziału Najwyższej Izby Kontroli w okresie międzywojennym, oryginalne listy z pieczęciami z 1918 r., legitymacje, dowód osobisty z 1934 r., świadectwo ślubu i kenkartę z 1942 r.
Pan Lech Jabłoński ofiarował do naszego zasobu następujące materiały:
Pan Łukasz Małecki-Tepicht przekazał nam elektroniczną wersję zdjęć „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” + dwie broszury Sądownictwo w czasie COVID-19 oraz Obietnice a rzeczywistość.
Z okazji „Dnia Darczyńcy” Archiwum Państwowe w Warszawie organizuje spotkania z darczyńcami, dzięki którym powiększyły się nasze zbiory. Odbywać się one będą w naszej warszawskiej siedzibie oraz w siedzibach oddziałów zamiejscowych archiwum — w Mławie, Otwocku i Pułtusku.
W Pułtusku zaczynamy świętować już w poniedziałek 5 grudnia br. Tego dnia w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego odbędzie się konferencja naukowa na temat „Rozwój szkolnictwa zawodowego na przestrzeni dziejów — szanse, perspektywy”. W trakcie konferencji odbędzie się uroczyste przekazanie do zasobu archiwum dokumentów ze zbiorów tej szkoły (przyniesionych kiedyś przez uczniów), a następnie wszyscy ofiarodawcy uczestniczący w spotkaniu, którzy przekazali nam swoje archiwalia w latach 2021–2022, otrzymają podziękowania oraz nasze wydawnictwa.
W Otwocku, we wtorek 6 grudnia, spotykamy się z laureatami konkursu „Najstarsze zdjęcie z rodzinnego archiwum”, dla których przygotowaliśmy nagrody w postaci naszych publikacji. Zadaniem konkursowym było odnalezienie w rodzinnym archiwum najstarszej fotografii, a następnie dostarczenie jej kopii wraz z opisem i datą wykonania do Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Otwocku. Do udziału w konkursie przystąpiło 10 osób, które nadesłały łącznie 97 zdjęć.
W Mławie spotykamy się z naszymi darczyńcami 8 grudnia (czwartek). W podziękowaniu za przekazane dary przygotowaliśmy dla wszystkich ofiarodawców pamiątkowe dyplomy oraz nasze publikacje książkowe.
W warszawskiej siedzibie archiwum 6 grudnia odbędzie się otwarte spotkanie dla wszystkich osób, zainteresowanych przekazaniem swoich rodzinnych archiwaliów do naszego zasobu. Tego dnia (w godzinach 15.00–18.00) zapraszamy do odwiedzenia nas na Krzywym Kole, gdzie w czytelni będzie można obejrzeć wystawę archiwaliów przekazanych do naszego zasobu przez darczyńców. Na naszych gości będą oczekiwać archiwiści, którzy chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące poszukiwań genealogicznych oraz sposobów zabezpieczenia domowego archiwum.
Autor: Redaktor
Data utworzenia: 2020-06-22
Data publikacji: 2022-12-2
Liczba odwiedzin: 686