Debata: Wojna i kultura – doświadczenia i wyzwania

21 cze 2024

20 czerwca 2024 roku, dla uczczenia jubileuszu 70-lecia przyjęcia Konwencji z 14 maja 1954 roku o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, upowszechniania „Błękitnej Tarczy”, Programu pogotowia, pomocy, doradztwa na rzecz zagrożonego dziedzictwa kultury oraz dorobku prof. Jana Zachwatowicza, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Komitet Błękitnej Tarczy zorganizowały wspólnie ekspercką dyskusję „Wojna i kultura – doświadczenia i wyzwania” z udziałem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, prof. Stanisława Waltosia, Agaty Wąsowskiej-Pawlik i Krzysztofa Sałacińskiego. W wydarzeniu wzięła udział także Dyrektorka Archiwum Państwowego w Warszawie, Magdalena Wiercińska.

W jaki sposób doświadczenia sprzed 70 lat mogą nam pomóc dzisiaj? W jaki sposób przepisy prawne dotyczące ochrony kultury zmieniły się po doświadczeniach powojennej odbudowy i jaką dzisiaj odgrywają rolę w czasie zagrożenia? W 1946 roku prof. Jan Zachwatowicz, architekt i kierownik Wydziału Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy, powiedział: „Kataklizm ostatniej wojny postawił sprawę jeszcze ostrzej. Z premedytacją wydarto całe stronice naszej historii, pisane kamiennymi zgłoskami architektury. Poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń domaga się odbudowy tego co nam zniszczono, odbudowy pełnej, świadomej tragizmu popełnianego fałszu historycznego”. Jak dzisiaj my – jako wskazane przez niego przyszłe pokolenia – postrzegamy proces odbudowy i co wzięliśmy dla siebie z jego dorobku? O tych kwestiach rozmawiali zaproszeni do debaty goście.

Tego dnia otwarto także w MCK wystawę „Warszawa silniejsza od wojny”, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Warszawie, którą otworzyli Agata Wąsowska-Pawlik – dyrektorka MCK, Magdalena Wiercińska – dyrektorka APW i kuratorka ekspozycji oraz Krzysztof Sałaciński – radca ds. obronnych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy.

Fotorelacja

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2024-06-21

Data publikacji: 2024-06-21

Liczba odwiedzin: 176

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content