Cyfrowy „Plan inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946” – fotorelacja ze spotkania

27 lut 2020

6 lutego w budynku ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury odbyło się spotkanie promujące publikację cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy Biura Odbudowy Stolicy z lat 1945-1946”.

Spotkanie odbyło się w ramach przypadających w tym roku obchodów 75 rocznicy odbudowy Warszawy i 75 rocznicy powołania Biura Odbudowy Stolicy. Zebrani goście zostali przywitani przez przedstawicieli organizatorów spotkania: Annę Jagielak i Michała Krasuckiego z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Magdę Masłowską z Archiwum Państwowego w Warszawie. Główna część spotkania poświęcona była prezentacjom. Maciej Aleksiejuk z Archiwum Państwowego w Warszawie opowiedział o zabytkowej kolekcji Biura Odbudowy Stolicy w zbiorach Archiwum, skupiając się zwłaszcza na zagadnieniach związanych z inwentaryzacją zniszczeń z 1945 r. Zaprezentowano najciekawsze dokumenty związane z tym zagadnieniem, tj. opisy inwentaryzacyjne, arkusze lustracji stanu zabudowy, plany zniszczeń Warszawy oraz oznaczenia do planów zniszczeń, inwentaryzacje barykad pozostałych po powstaniu warszawskim. Z kolejną prezentacją wystąpił Artur Zadroziński z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, który zapoznał wszystkich zgromadzonych z cyfrową wersją mapy zniszczeń warszawy i opowiedział w szczegółach, jak wyglądały prace nad jej umieszczeniem na miejskim portalu: www.mapa.um.warszawa.pl.

Archiwum Biura Odbudowy Stolicy jest jednym z najcenniejszych zespołów archiwalnych zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Warszawie. W 2011 roku znalazło sie na Liściw Światowej Programu UNESCO „Pamięć świata”. Biuro Odbudowy Stolicy powstało 14 lutego 1945 r. w wyniku przekształcenia działającego od stycznia 1945 r. Biura Organizacji i Odbudowy Warszawy. Dokumentacja BOS-u sklada się z pism, rysunków, fotografii, planów i dokumentacji technicznej z lat 1945-1953. Zgromadzone archiwalia ilustrują rejestrację zniszczeń wojennych z lat 1939-1945. Dokumentują stan zachowania ocalałych budynków oraz koncepcje odbudowy zespołów zabytkowych, a także prac inwestycyjnych i projektowych dotyczących odbudowy zabytków. Są jedynym i niepowtarzalnym źródłem historycznym, informującym o podjętych wówczas działaniach na rzecz odbudowy Warszawy.

 

Galeria


Autor: Łukasz Paluch

Data utworzenia: 2020-02-27

Data publikacji: 2020-02-27

Liczba odwiedzin: 785

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content