Archiwa warszawskie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów już po raz piąty uczestniczyły w V Warszawskim Pikniku Archiwalnym ”, który odbył się w sobotę 7 czerwca 2014 r. pod hasłem „Warszawa w kalejdoskopie archiwów. Klimaty warszawskie”.
W tym dniu swoje drzwi otworzył pałac Raczyńskich, w których gości przyjmowały trzy warszawskie archiwa państwowe: Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD), Archiwum Państwowe w Warszawie (APW) oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC).
Największą niespodzianką przygotowaną przez APW, która przykuwała wzrok zwiedzających była panorama Warszawy Adolfa Kozarskiego z 1875 r. – widok Warszawy z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Powstała ona na podstawie fotografii Konrada Brandla wykonanych dwa lata wcześniej. Kozarski uzupełnił widok sylwetkami pieszych i pojazdami oraz zaktualizował obraz Warszawy wynikający z upływu czasu. Prezentuje ona widok Krakowskiego Przedmieścia, od placu Zamkowego w kierunku Nowego Światu, część Podwala i Nowego Zjazdu do mostu Kierbedzia. Liczy ona 21 metrów długości.
„Warszawiaków portret niedzisiejszy”, kolejna z zaprezentowanych wystaw, przygotowana przez APW wspólnie z Biurem Administracyjno-Gospodarczym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy ukazała portrety dawnych warszawiaków, wśród nich charakterystyczne dla Warszawy typy — elegantki i eleganci, emeryci, kataryniarze, uliczni śpiewacy, żebracy, śmieciarze. Oglądający goście z wielką ciekawością przyglądali się fotografiom przedstawiającym zawody, których dziś już nie spotykamy: węglarza, piaskarza, tracza, nosiwoda, druciarz, koszykarz, szatkownik, dorożkarz. To dzięki zachowanym archiwaliom możemy zobaczyć, jak wyglądali, czym się zajmowali, ale też jak wyglądała ich Warszawa.
Całość dopełniał film o przedwojennej Warszawie ze zbiorów Filmotekę Narodową.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs edukacyjny (Co ty wiesz o Warszawie, jej historii, archiwach i warszawiakach? ) z nagrodami w postaci książek wydanych przez APW.
Swój kącik miały też najmłodsi uczestnicy Pikniku. Dzieci oddane pracy twórczej, chętnie zmieniały kolory warszawskiej syrenki.
Wśród atrakcji przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Warszawie nie zabrakło też punktów konsultacyjnych. W ramach akcji „Archiwa rodzinne” można było uzyskać informację jak gromadzić materiały do własnych badań genealogicznych, gdzie poszukiwać informacji o swoich przodkach i jak porządkować dokumenty z „domowej szuflady”.
Jak zadbać o archiwum domowe? Jak przechowywać nasze rodzinne skarby”? Radzimy zabezpieczać dokumenty, fotografie przed wilgocią, suchym powietrzem i nie narażać na światło słoneczne. Unikajmy plastikowych toreb i koszulek, zamieńmy je na papierowe koperty lub teczki i to co bardzo ważne nie podklejamy dokumentów taśmą klejącą – odpowiadał konserwator z Pracowni Masowej Konserwacji Archiwaliów
i Profilaktyki Konserwatorskiej.
W punkcie konsultacyjnym osoby poszukujące dokumentacji osobowej i płacowej otrzymały porady gdzie i jak poszukiwać dokumentów do celów emerytalno-rentowych.
Galeria
Autor:
Data utworzenia: 2014-06-16
Data publikacji: 2014-06-16
Liczba odwiedzin: 505