14 lutego 2025 r. mija 80 lat od powstania Biura Odbudowy Stolicy, którego nadrzędnym celem była odbudowa Warszawy zniszczonej podczas II wojny światowej. Działalność nowej instytucji usankcjonował dekret Krajowej Rady Narodowej z 24 maja 1945 r. o odbudowie m.st. Warszawy.
27 budynków należących do 20 Archiwów Państwowych w całej Polsce przejdzie kompleksową termomodernizację. Wartość inwestycji to ok. 347 milionów złotych pochodzących z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i środków własnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach nowości wydawniczych Archiwum Państwowego w Warszawie, w Nowym Roku 2025 prezentujemy kolejny numer „Kroniki Warszawy”, nr 2 (170) 2024. Teksty z najnowszej odsłony „Kroniki” w większości dotyczą Powstania Warszawskiego, w związku z minioną 80. rocznicą zrywu.
Zapraszamy uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 4. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników, podobnie jak przy poprzednich edycjach, będzie przygotowanie projektu edukacyjnego z drzewem genealogicznym swojej rodziny.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Mariana Marka Drozdowskiego. 3 lutego 2025 r., w wieku 93 lat, odszedł jeden z najwybitniejszych polskich historyków, ceniony varsavianista i przyjaciel Archiwum Państwowego w Warszawie.
W ostatnią sobotę, wraz z Muzeum Warszawy, Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie i Fundacją Prześwit, Archiwum Państwowe w Warszawie wzięło udział w „Kolędowaniu z Janem Emilem Młynarskim i Warszawskim Combo Tanecznym” na warszawskiej Starówce.
Uprzejmie informujemy, że dnia 24 stycznia w godz. 11.45-13.30. r., czytelnia w Warszawie będzie zamknięta.
Za utrudnienia przepraszamy