Niecodzienna lekcja historii w Łowiczu

23 paź 2013

Z inicjatywy Klubu Seniora „Radość” w Łowiczu w dniu 18 października 2013 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika odbyła się niecodzienna lekcja historii, poświęcona czasom Władysława Gomułki. Wzięli w niej udział członkowie Klubu Seniora, nauczyciele oraz uczniowie dwóch klas II LO, realizujący rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie. Gościem specjalnym spotkania był kierownik łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie Marek Wojtylak.

Na treść jego krótkiego wykładu dotyczącego dziejów Polski w latach 1956-1970 złożyły się wspomnienia osobiste oraz prezentacja wybranych z zasobu archiwalnego dokumentów ilustrujących życie mieszkańców Łowicza w tym okresie. Omówione, a następnie przekazane do obejrzenia zostały kopie protokołów posiedzeń i uchwał Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łowiczu. Uczniowie zadawali pytania na temat spędzania wolnego czasu i rozrywek oraz warunków nauki w mieście. Szczególne zainteresowanie wzbudziły uchwały Miejskiej Rady Narodowej odnoszące się do walki z chuligaństwem, w tym zakaz poruszania się młodzieży po mieście po godz. 19.00 oraz sprawdzania przez nauczycieli, czy uczniowie szkół uczęszczają do kina na dozwolone wiekiem filmy fabularne.

W trakcie spotkania zostały pokazane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, ilustrujące życie codzienne Polaków w czasach Gomułki. Wspomnienia własne z tamtych lat przedstawiały członkinie Klubu Seniora, natomiast uczestniczący w lekcji uczniowie czytali fragmenty prozy i poezji socrealistycznej. Po zakończonym spotkaniu można było obejrzeć niewielką wystawę przedmiotów użytkowych z tamtego okresu, plakatów filmowych, legitymacji i odznaczeń, którą przygotowali pracownicy Łowickiego Ośrodka Kultury.

Na koniec zapowiedziano kontynuację lekcji tego typu – kolejne trzy będą dotyczyły czasów Edwarda Gierka, okresu stanu wojennego oraz lat przemian po 1989 r. W tym interesującym spotkaniu również uczestniczyli jako goście m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dyrektor Muzeum Marzena Kozanecka-Zwierz oraz prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – dr Tadeusz Żaczek.

Autor:

Data utworzenia: 2013-10-23

Data publikacji: 2013-10-23

Liczba odwiedzin: 676

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

APW

Skip to content