Rok Rzeki Wisły – Wisła w dokumencie archiwalnym

23 sie 2017

W dniach 28 sierpnia – 18 września 2017 r. na bulwarze Jana Karskiego (na wysokości ulicy Boleść i Multimedialnego Parku Fontann) zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa zatytułowana „Wisła w dokumencie archiwalnym”.

Wystawa ta powstała dzięki zaangażowaniu archiwów państwowych w ramach obchodzonego Roku Rzeki Wisły, którego idea znalazła odzwierciedlenie w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki bogatym zbiorom archiwów państwowych zostaną zaprezentowane dzieje rzeki Wisły od XIII w., przez czasy Rzeczypospolitej szlacheckiej, okres rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne. Wyselekcjonowane dokumenty i zdjęcia ukażą znaczenie Wisły w rozwoju gospodarczym ośrodków miejskich, żegludze i handlu oraz przedstawią jej walory przyrodnicze i rekreacyjne.

Wystawa wraz z katalogiem została sfinansowana ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz przygotowana przez Archiwum Państwowego w Gdańsku we współpracy z m.in. Archiwum Państwowym w Warszawie. Do tego celu wykorzystano wiele cennych archiwaliów przechowywanych w naszym zasobie, w tym: map, planów, panoram miasta, dokumentacji aktowej, wycinków z gazet z przełomu XIX i XX w. oraz zdjęć.

Wystawa ma charakter ogólnopolski, jej otwarcie miało miejsce 21 czerwca w Gdańsku. Składa się z 40 plansz o wymiarach 100 x 150 cm w układzie pionowym, umocowanych na 20 zewnętrznych stelażach ekspozycyjnych o podstawach betonowych. Wystawie towarzyszy katalog zawierający ponad 230 skanów materiałów archiwalnych. Uzupełniają go krótkie informacje źródłowe do dziejów Wisły w zasobach archiwów państwowych uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Zarówno wystawa jak i katalog jest w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej.

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2017-08-23

Data publikacji: 2017-08-23

Liczba odwiedzin: 454

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

APW

Skip to content