AKTUALNOŚCI

Wystawa „Warszawa od nowa. Działalność Biura Odbudowy Stolicy” już otwarta!

Od wtorku 2 kwietnia zapraszamy do zwiedzania naszej nowej wystawy czasowej. Tematem „Warszawy od nowa” jest działalność Biura Odbudowy Stolicy, którego akta przechowywane są w Archiwum Państwowym w Warszawie. W 2011 roku zostały one wpisane na listę Programu „Pamięć Świata” UNESCO, obejmującego najcenniejsze i najważniejsze dokumenty w dziejach ludzkości.

2 kwi 2024
Czytaj więcej  

Informacja o funkcjonowaniu czytelni Archiwum Państwowego w Warszawie

Uprzejmie informujemy, że Czytelnia w Archiwum Państwowym w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7 w dniu 23 kwietnia czynna będzie w godz. 9.00-15.00.

Za utrudnienia przepraszamy

 

1 kwi 2024
Czytaj więcej  
Media o nas

Media o wystawie „Chłopi w Archiwach”

20 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż naszej wystawy „Chłopi w Archiwach” w Piotrkowie Trybunalskim. W otwarciu ekspozycji i towarzyszącej jej konferencji prasowej wzięli udział nie tylko przedstawiciele lokalnych instytucji, ale również delegacja z Archiwum Państwowego w Warszawie. Zapraszamy do przeglądu relacji z tego wydarzenia.

27 mar 2024
Czytaj więcej  
Zdjęcia przedstawiające wystawę "CHŁOPI W ARCHIWACH"

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwach” w Piotrkowie Trybunalskim

20 marca 2024 r., o godz. 12, miała miejsce kolejna odsłona wystawy Chłopi w archiwach. Wystawa towarzyszy obchodom setnej rocznicy przyznania Władysławowi Stanisławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla.

21 mar 2024
Czytaj więcej  
Nie rozmawiam z tyranami

Książka „Nie rozmawiam z tyranami” już jest dostępna!

Książka „Nie rozmawiam z tyranami” już jest dostępna!
8 marca br. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Warszawie przedstawia najnowszą publikację, poświęconą działalności konspiracyjnej Polek, pt. „Nie rozmawiam z tyranami. Aktywność polityczna, społeczna i niepodległościowa kobiet w początkach XX wieku w zaborze rosyjskim”.

7 mar 2024
Czytaj więcej  
Plakat prezentujący konkurs genealogiczny do szkół podstawowych.

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w 3. edycji konkursu Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna.

28 lut 2024
Czytaj więcej  
na zdjęciu widoczne plansze przedstawiające wystawę

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwach”


Z okazji 100-lecia przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi w łódzkiej Manufakturze można oglądać wystawę Chłopi w Archiwach. Poświęcona jest naszemu nobliście, powieści, jej ekranizacji oraz samej historii chłopów w Polsce.
Reymont był w 1924 roku znanym autorem, twórcą wielu arcydzieł, m.in. Ziemi obiecanej i Chłopów. I to właśnie chłopska epopeja tak przykuła uwagę czytelników, krytyków i Szwedzkiej Akademii, że otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Zagraniczni recenzenci pisali z uznaniem, że Chłopi to epicka opowieść, a zarazem przewodnik po polskiej duszy i tradycjach.

15 lut 2024
Czytaj więcej  
Zdjęcie z odbudowy ze zbioru Feliksa Próchnickiego

Ruszyła akcja Archiwum Odbudowy Stolicy

W 70-lecie odbudowy Starówki Archiwum Państwowe w Warszawie rozpoczęło akcję Archiwum Odbudowy Stolicy. Tak ma się nazywać społeczna kolekcja dokumentów świadczących o wojennych zniszczeniach i odrodzeniu się stolicy do życia.

4 sty 2024
Czytaj więcej  

Informacja dla osób poszukujących swojej dokumentacji osobowo-płacowej

Emerytura to Twoje pieniądze, Twoja przyszłość. Poszukujesz dokumentacji dotyczącej Twojego zatrudnienia i wyczerpały się wszystkie możliwości dotarcia do niej? Zadzwoń lub napisz do Oddziału Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Istnieje od 2004 roku, a od 2013 jest częścią Archiwum Państwowego w Warszawie. Przechowuje on i udostępniania dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy. Pomaga też w odnalezieniu akt – na podstawie Ogólnopolskiej Bazy Miejsc Przechowywania Dokumentacji Osobowej i Płacowej Pracowników.
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu (22) 724 76 05 lub napisz na adres mailowy apw.milanowek@warszawa.ap.gov.pl, ewentualnie skorzystaj ze skrytki EPUAP lub poczty tradycyjnej. W takim przypadku napisz na adres: Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, ul. Stefana Okrzei 1, 05-822 Milanówek

27 wrz 2023
Czytaj więcej  

W piątek, 19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – pierwszego z dwóch powstań zbrojnych na terenie Warszawy w okresie okupacji niemieckiej. Choć zryw Żydów warszawskich skazany był na niepowodzenie, podjęcie walki zbrojnej z Niemcami miało charakter odwetowy, aby zadać wrogowi jak najwięcej strat. Nie chcąc ginąć biernie, powstańcy wybrali śmierć z bronią w ręku.

22 kwi 2024
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content