74 rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwi 2017

W 74 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Archiwum Państwowe w Warszawie pragnie upamiętnić to wydarzenie prezentując zdjęcia, które są przechowywane w naszym zasobie.

Na podstawie rozporządzeń władz niemieckich w październiku 1940 r. utworzono żydowską dzielnicę mieszkaniową. W otoczonym murem getcie warszawskim zamieszkało ponad 400 tys. Żydów. Wielu z nich zostało do Warszawy przesiedlonych z podwarszawskich miejscowości oraz z okupowanych przez Niemców miast europejskich.

Każdego dnia na ulicach getta umierały dziesiątki osób, najczęściej z głodu i chorób. Tragiczną kulminacją tych wydarzeń były masowe wywózki Żydów z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince latem 1942 r. Zginęło wówczas blisko 300 tys. Żydów. W getcie pozostało ok. 60 tys. osób, których władze niemieckie wykorzystywały do pracy w warsztatach produkcyjnych. Niektórzy postanowili stawić zbrojny opór okupantowi. Zrzeszeni w dwóch konspiracyjnych organizacjach – Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskim Związku Wojskowym – podjęli walkę z niemieckimi oddziałami gdy te ponownie wkroczyły do getta.

Zgromadzone w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie zdjęcia ukazują proces budowy muru okalającego przyszły obszar getta, przeprowadzkę mieszańców, handel, życie codzienne, a także architektoniczny wygląd dzielnicy, która po powstaniu w getcie przestała istnieć.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Za murem”.

Autor: Adam Ostrowski

Data utworzenia: 2017-04-19

Data publikacji: 2017-04-19

Liczba odwiedzin: 376

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content