37 rocznica porozumień sierpniowych

31 sie 2017

31 sierpnia 1980 przedstawiciele strajkujących robotników oraz władz komunistycznych podpisali w Gdańsku porozumienia sierpniowe.

Wydarzenia to poprzedzone było lawiną strajków spowodowaną rządowa podwyżką cen niektórych przetworów mięsnych, które władze PRL wprowadziły 1 lipca 1980 r. W pierwszej kolejności strajki ogarnęły całą Lubelszczyznę, następnie stocznię w Gdańsku. Żądano przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, upamiętnienie poległych w Grudniu ’70 stoczniowców oraz podwyżkę płac.  Strajk stoczni wsparły wkrótce inne zakłady Trójmiasta, które przyłączały się do protestu. Z 16 na 17 sierpnia powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił listę 21 postulatów. W protest zaangażowali przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych oraz artyści, którzy wspierali robotników swoimi koncertami. Protestujący otrzymali również duże wsparcie ze strony Kościoła. 19 sierpnia kolejny MKS został utworzony na terenie Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, a na jej czele stanął Marian Jurczyk. Władze nie będąc w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się protestu wyraziły gotowość zaakceptowania większości żądań protestujących.  Jednocześnie kolejne strajki wybuchały w zakładach w całym kraju m.in. Hucie im. Lenina oraz Zakładach im. Cegielskiego w Poznaniu. W rezultacie 30 sierpnia w Szczecinie podpisano porozumienie zawierające obietnicę powołania nowych związków, a 31 sierpnia Lech Wałęsa, jako przewodniczący MKS w Gdańsku, podpisał porozumienie z władzami. Wydarzenia te doprowadziły m.in. do upadku ekipy Edwarda Gierka oraz zapoczątkowały narodziny „Solidarności”.

W zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie Oddziale w Łowiczu przechowywany jest zbiór Wiesława J. Wysockiego (zespół nr 75/375/0), zawierajacy cenne archiwalia dokumentujące wydarzenia Sierpnia ’80.

Link do wystawy online: https://warszawa.ap.gov.pl/droga_do_solidarnosci/solidarnosc.html

Galeria


Autor: Łukasz Paluch

Data utworzenia: 2017-08-31

Data publikacji: 2017-08-31

Liczba odwiedzin: 427

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content