Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie

25 kw. 2017

Zapraszamy Państwa na tegoroczną Noc Muzeów do Archiwum Państwowego w Warszawie. Wydarzenie to będzie miało miejsce 20 maja, w godz. 19:00-23:30. Hasłem przewodnim Nocy Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie jest: „W obiektywie warszawskiego fotografa i nie tylko…”
W ramach tegorocznego programu Archiwum Państwowe w Warszawie zaprezentuje kilka, niezwykle interesujących wystaw tematycznych, w tym:

„Wykonywa się fotografie… Znani i nieznani w obiektywie warszawskich fotografów z 2. połowy XIX w.”  — wystawa prezentuje sylwetki znanych postaci zasłużonych dla Warszawy na polu polityki, nauki i sztuki, m.in. Sokratesa Starynkiewicza, Stanisława Moniuszki, Heleny Modrzejewskiej, Juliusza Osterwy. Dzięki zachowanym fotograficznym portretom możemy poznać obowiązujące kanony mody, modne fryzury i dodatki w postaci strojnych kapeluszy, wachlarzy czy w przypadku panów eleganckich cylindrów, meloników lub letnich słomkowych kapeluszy.

 „Szpicbródka, Tata Tasiemka i Czarna Mańka, czyli kulisy warszawskiego półświatka” — wystawa prezentująca oryginalne materiały dotyczące przedstawicieli świata przestępczego zachowane w aktach Urzędu Śledczego m.st. Warszawy 1919–1944 (fotografie schwytanych przestępców, ich rysopisy, charakterystyki i opisy popełnionych przestępstw, przykłady gwary złodziejskiej).

Różne wyznania, różne epoki, różne gabaryty, czyli dawne metrykalia warszawskie — wystawa oryginalnych warszawskich ksiąg metrykalnych z XIX–XX w. Jej dopełnieniem będzie punkt konsultacyjny, w którym można będzie uzyskać instruktaż niezbędny przy prowadzeniu badań genealogicznych.

„Archiwum jednej rodziny — Dmochowskich z XIX–XX w.” — wystawa pokazująca, na konkretnym przykładzie, w jaki sposób wygląda proces tworzenia się archiwum rodzinnego. Jej uzupełnieniem będzie punkt konsultacyjny, w którym można będzie uzyskać porady dotyczące prowadzenia archiwum domowego.

„Prasa warszawska z XIX i XX w.” — prezentacja (z możliwością poczytania) oryginalnych tytułów prasy ukazującej się w Warszawie oraz rysunków satyrycznych z teki karykaturzystów współpracujących z nimi.

„Być dzieckiem…” — wystawa o dzieciach, od kilkumiesięcznych po nastoletnie, którym przyszło żyć w trzech różnych epokach — u schyłku XIX w. i w pierwszych latach XX stulecia, w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasach drugiej wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądały, jak się ubierały i czesały, jak się uczyły, bawiły i pracowały, w gronie rodziny i z rówieśnikami.
Uzupełnieniem wystawy będzie tzw. monidło (powiększona fotografie chłopca na rowerze z wyciętym otworem w miejscu twarzy dziecka, by można było sfotografować się jako chłopczyk na rowerku).

Podczas Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy Państwa również do naszych punktów konsultacyjnych:

1. „Domowa szuflada” — punkt konsultacyjny dla osób prowadzących archiwum rodzinne

2. „Porady genealogiczne” — punkt konsultacyjny dla osób prowadzących badania genealogiczne dotyczące własnej rodziny.

Zachęcamy szczególnie rodziny z dziećmi do odwiedzin tego dnia Archiwum Państwowego w Warszawie. W ramach wystawy  „Być dzieckiem…” będzie zorganizowanych kilka atrakcji dla najmłodszych, w tym: możliwość sfotografowania się w roli chłopczyka na trycyklu, układanie puzzli, kolorowanie lub rysowanie warszawskiej Syrenki.

Dla bibliofilów czekają bezpłatne egzemplarze wydawnictw Archiwum Państwowego w Warszawie, w tym archiwalne numery „Kroniki Warszawy”.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Archiwum Państwowe w Warszawie bierze również udział w grze miejskiej pt. “Nie śpij, zwiedzaj, zagraj!

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zeskanowanie kodu QR umieszczonego przy wejściu na naszą wystawę. Treść zadania należy następnie odblokować na ekranie smartphone. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi na nasze zadania znajdują się wśród prezentowanych przez nas materiałów. Szczegółowe informacje związane z grą miejską w aplikacji Huntly:

http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/?article=2

Miło nam również poinformować, że podczas tegorocznej Nocy Muzeów w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie (sala nr 60) odbędzie się prelekcja zorganizowana przez Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program:

19:30 – 20:30 Prelekcja
Zaproszenie do genealogii. Jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków.

Prelekcja wprowadzi słuchaczy w świat poszukiwań przodków. Opowiemy jak szukać przodków i wskażemy podstawowe źródła do poszukiwań, w tym dostępne w internecie.
Nie obejdzie się bez kilku ciekawostek genealogicznych.
Prelekcja ilustrowana będzie slajdami.

20:30-21:30
Przedstawiciele WTG będą odpowiadali na pytania uczestników prelekcji.

21:30-22:30 Prelekcja (powtórka)
Zaproszenie do genealogii. Jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków.

Prelekcja wprowadzi słuchaczy w świat poszukiwań przodków. Opowiemy jak szukać przodków i wskażemy podstawowe źródła do poszukiwań, w tym dostępne w internecie.
Nie obejdzie się bez kilku ciekawostek genealogicznych.
Prelekcja ilustrowana będzie slajdami.

22:30-23:15
Przedstawiciele WTG będą odpowiadali na pytania uczestników prelekcji.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Adam Ostrowski

Data utworzenia: 2017-04-25

Data publikacji: 2017-04-25

Liczba odwiedzin: 145

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności
realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji