Promocja książki Cmentarz prawosławny w Łowiczu

6 lis 2013

W dniu 30 października w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury w Łowiczu odbyła się promocja książki Piotra Wysockiego „Cmentarz prawosławny w Łowiczu”. Jej autor jest nauczycielem w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu i doktorantem w Katedrze Historii Polski XIX w. Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Książka stanowi pierwszą naukową publikację na temat historii najstarszej, bo istniejącej od 1820 r. nekropolii w Łowiczu, znajdującej się przy ul. Listopadowej. Poza dziejami cmentarza prawosławnego zostały w niej przedstawione losy łowickiej cerkwi w XIX w. oraz zamieszkującej w mieście społeczności rosyjskiej. Bogato ilustrowana książka posiada obszerną bibliografię, charakterystykę grobów Rosjan do 1914 r., indeks osobowy oraz spis inskrypcji na 45 zachowanych grobach.

 

Podstawowym źródłem historycznym wykorzystanym przez autora były materiały z Archiwum Państwowego w Warszawie i jego Oddziału w Łowiczu. Z Archiwum pochodziło również kilkanaście zdjęć, udostępnionych nieodpłatnie do książki. Konsultantem historycznym i autorem przedmowy do opracowania był kierownik oddziału APW w Łowiczu Marek Wojtylak.

 

 

W prezentacji książki uczestniczyli m.in.: biskup ordynariusz Diecezji Łowickiej Franciszek A. Dziuba, burmistrz Łowicza Krzysztof J. Kaliński, a także Valerij Leontiev – prawnuk pochowanego na cmentarzu księdza proboszcza łowickiej cerkwi Wieniamina Skworcowa. W trakcie promocji Piotr Wysocki otrzymał od zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, biskupa metropolity Sawy, order Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny (III kat.) za pracę dla dobra cerkwi. Order wręczyli: ks. kanonik Jan Jakimiuk, proboszcz cerkwi w Piotrkowie Trybunalskim oraz ks. Jakub Dmitruk z cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Autor:

Data utworzenia: 2013-11-06

Data publikacji: 2013-11-6

Liczba odwiedzin: 520

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content