„Kronika Warszawy” 2015, nr 2

10 lut 2022 Powrót

„Kronika Warszawy” 2015, nr 2 (152), ss. 185 + 1 nlb., ISSN 0137-3099

Numer otwiera „Kalendarz warszawski”, przypominający najważniejsze wydarzenia w stolicy w okresie od marca do sierpnia 2015 r.

Wśród artykułów składających się na działy „Studia i materiały” oraz „Artykuły” godne uwagi są zwłaszcza teksty Roberta Sikorskiego („Pomoc organizowana przez Polski Komitet Opiekuńczy w Częstochowie dla uchodźców z Warszawy po powstaniu warszawskim w latach 1944–1945”), Andrzeja Skalimowskiego („Organizacja Biura Pełnomocnika Rządu ds. Budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie”), Aleksandry Sołtan-Lipskiej („90 lat »Kroniki Warszawy«”) i Tomasza Siwca („Elementy użytkowe przestrzeni miejskiej Warszawy — od Komisji Brukowej do Księstwa Warszawskiego”). Dział „Ze źródeł archiwalnych” przybliża dokumenty związane z pałacem Leopolda Kronenberga (Małgorzata Sikorska, „Pałac Leopolda Kronenberga w Warszawie w świetle materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie”), a wśród „Recenzji i omówień” zwracają uwagę artykuły m.in. Barbary Petrozolin-Skowrońskiej („Książka Pamiątkowa Szkoły przy Moniuszki 8”) i Marii Wiśniewskiej („Maria Tarnowska, warszawianka z wyboru…”). Tom dopełniają wspomnienia o warszawiakach, którzy zmarli w okresie od marca do sierpnia 2015 r. („Pro memoria”) oraz wykaz wydawnictw varsavianistycznych, które w tym czasie ukazały się drukiem („Bibliografia varsavianów”).

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content