Głusi wczoraj i dziś. Historia głuchych na przełomie XIX i XX wieku – Konferencja międzynarodowa

12 lis 2013

Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus” zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej historii Głuchych, która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia br. w Warszawie.

Tematem konferencji będą sprawy życia codziennego środowiska głuchych na przełomie XIX i XX w. oraz działania podejmowane przez różne organizacje pozarządowe na rzecz wspomnianej grupy społecznej w tym okresie, pokazujące główne problemy nurtujące wówczas i obecnie to środowisko. Ponadto przedstawione zostaną sylwetki osób działających aktywnie na rzecz środowiska głuchych, walczących o lepsze jutro i szacunek dla osób niesłyszących.

W trakcie obrad, w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki (partnera konferencji), będą poruszone interesujące zagadnienia m.in.: zostaną przedstawione sylwetki głuchego Żyda z Warszawy, ofiary Holocaustu, oraz niesłyszącej córki Łopieńskich, która jako pierwsza w historii Głuchych w Polsce pełniła funkcję prezesa; zostanie przypomniana historia sterylizacji i eutanazji osób niepełnosprawnych w Polsce i Niemczech.
Swoją obecność zapowiedzieli wykładowcy, badacze przeszłości środowiska Głuchych, z Polski, Francji i Niemiec. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa przybliżająca problemy życia ludzi niesłyszących na przestrzeni wieków.

Organizatorem konferencji jest Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus”, fundacja założona w 2012 r., której celem jest m.in. rozpowszechnianie wiedzy o historii ściśle związanej z osobami niesłyszącymi.

Patronat honorowy nad konferencją objęły:

  1. Ministerstwo Edukacji Narodowej
  2. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  3. Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
  4. Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
  5. Deaf History International
  6. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
  7. Instytut Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego
  8. Archiwum Państwowe w Warszawie

Zapraszamy każdą osobę zainteresowaną do udziału w tym wydarzeniu. Zapewniamy tłumaczy języka polskiego fonicznego, Polskiego Jezyka Migowego i International Sign, ażeby każdy słuchacz mógł w pełni uczestniczyć w konferencji. Pełne informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej konferencji, na której można również dokonać rejestracji i opłaty wstępu.

Strona internetowa konferencji: www.konferencja.surdushistory.org.pl
e-mail: konferencja@surdushistory.org.pl
Program konferencji: http://www.konferencja.surdushistory.org.pl/program.html
Koszt uczestnictwa w konferencji: 50,00 zł

 

Zaproszenie

 

 

Logo konferencji

Autor:

Data utworzenia: 2013-11-12

Data publikacji: 2013-11-12

Liczba odwiedzin: 714

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content