Archiwa Rodzinne Niepodległej w Milanówku

24 wrz 2019

W Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, będącym jednym z oddziałów Archiwum Państwowego w Warszawie po raz pierwszy odbędzie się spotkanie w ramach  ogólnopolskiego projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Wspólnie z Oddziałem APW w Grodzisku Mazowieckim i Biblioteką Publiczną w Milanówku zapraszany wszystkich chętnych w dniu 30 września 2019 r. o godz. 12 do naszej siedziby w Milanówku, na ul. Okrzei 1.

W ramach programu opowiemy więcej o idei archiwów rodzinnych, ich znaczeniu dla historii naszych lokalnych społeczności, a także historii kraju, która utkana jest z pojedynczych losów milionów mieszkańców. Zaprezentujemy znajdujące się w zasobie APW dokumenty pochodzące z takich archiwów. W tym po raz pierwszy zostaną zaprezentowane na wystawie oryginalne dokumenty znajdujące się w „Zbiorze rodziny Witaczek 1944 – 1952” uzupełnione przez przedwojenne i pochodzące z okresu okupacji niemieckiej dokumenty z zespołu „ Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabiu Naturalnego w Milanówku”. Opowiemy o dokumentach pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz tych, które trafiły do Archiwum Państwowego w Warszawie w ramach nadzoru archiwalnego. Część tych dokumentów prezentowana była w sierpniu – wrześniu bieżącego roku na łamach „Obiektywnej Gazety Internetowej”. Pragniemy w przyszłym roku w okresie obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego upublicznić dokumenty dotyczące szpitali warszawskich ewakuowanych do Milanówka, Grodziska, Podkowy Leśnej. Wiele z nich znajduje się nadal w prywatnych zbiorach. Będziemy prosić o udostępnienie kopii cyfrowych, oferując w zamian wsparcie konserwatorskie. Zaprezentowane zostanie także „Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Milanówku” działające przy Bibliotece Publicznej. Będzie można obejrzeć wystawę „Milanówek w fotografii mieszkańców”. Dyplomowany konserwator papieru podzieli się  z Państwem radami jak zabezpieczyć archiwum rodzinne by zapewnić gromadzonym dokumentom i fotografiom jak najdłuższy żywot. Przewidujemy dla osób zainteresowanych możliwość zwiedzania naszej Pracowni Masowej Konserwacji i Archiwalnej Profilaktyki Konserwatorskiej połączone z prezentacją profesjonalnych opakowań ochronnych oraz zwiedzanie magazynów archiwalnych ADOP. Liczymy na Państwa udział i dyskusję.

Patronami medialnymi są Obiektywna Gazeta Internetowa oraz Radio Bogoria.

Galeria


Autor: Łukasz Paluch

Data utworzenia: 2019-09-24

Data publikacji: 2019-09-24

Liczba odwiedzin: 377

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content