Archiwum Państwowe w Warszawie

Strona główna

Aktualności

Ograniczenie działalności Archiwum Państwowego w Warszawie

Archiwum Państwowe w Warszawie informuje, że z powodu wprowadzenia od dnia 24 października br. czerwonej strefy na terenie całego kraju, wszystkie czytelnie, tj. w Centrali oraz oddziałach zamiejscowych od dnia 26 października do odwołania są zamknięte.

Informujemy również, że Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu od dnia 29 października do 6 listopada jest nieczynne.

Prosimy o kierowanie wszelkich zapytań do Archiwum Państwowego w Warszawie drogą elektroniczną, poprzez skrzynkę ePUAP albo pocztą.
Za utrudnienia przepraszamy.
 
 
 
26 października 2020
Czytaj więcej o: Ograniczenie działalności Archiwum Państwowego w Warszawie
Powiększ zdjęcie

Międzynarodowa konferencja naukowa "Bitwa Warszawska z perspektywy wieku"

W dniu 20 października 2020 roku  w Sali Koncertowej Domu Polonii w Pułtusku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Bitwa Warszawska z perspektywy wieku". Obrady były transmitowane on-line, relacja z konferencji dostępna jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=jDI471LKxMo

W przerwie konferencji w Krużganku Dolnym Domu Polonii została otwarta wystawa "Rzeczpospolita w 1920 roku. Konteksty", prezentująca materiały z zasobów archiwów państwowych, a także ze zbiorów prywatnych. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada 2020 r., natomiast do końca bieżącego roku powinna ukazać się publikacja z materiałami pokonferencyjnymi. Zarówno podczas konferencji, jak i wystawy członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym prezentowali umundurowanie i uzbrojenie używane podczas wojny 1920 roku.

Oba wydarzenia zorganizowano w ramach projektu dofinansowanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych "Rzeczpospolita w dobie wojny 1920 roku".

Realizatorami projektu są: Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Akademia Finansów i Biznesu Vistula Filia Akademia im. A.Gieysztora w Pułtusku, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Dom Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

23 października 2020
Czytaj więcej o: Międzynarodowa konferencja naukowa "Bitwa Warszawska z perspektywy wieku"
Powiększ zdjęcie

Dzień Archiwisty w Otwocku

Z okazji Dnia Archiwisty Oddział w Otwocku zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Krzywe Koło w czasie i przestrzeni”.

30 września 2020
Czytaj więcej o: Dzień Archiwisty w Otwocku
Powiększ zdjęcie

Archiwa Rodzinne - zaproszenie na zajęcia on-line

Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza wszystkich zainteresowanych na zajęcia i konsultacje poświęcone badaniom genealogicznym, tworzeniem archiwum rodzinnego oraz przechowywaniu i zabezpieczaniu dokumentów rodzinnych.

W najbliższą środę (30.09.2020 r.), w godz. 17.00-19.00 można będzie do nas zadzwonić (22 635 92 42 lub 43 wew. 117) lub skontaktować się online za pomocą programu Skype, klikając na poniższy link:

https://join.skype.com/invite/cv9DRYS2k6Wx

Zapraszamy również na czat:

https://join.skype.com/invite/fMOQWIN3uKb2

28 września 2020
Czytaj więcej o: Archiwa Rodzinne - zaproszenie na zajęcia on-line

Wyścig po historię w obiektywie - wystawa on-line

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line ,,Wyścig po historię w obiektywie" przygotowanej w ramach obchodów XXIII Dni Patrona Pułtuska Św. Mateusza. Organizatorami wydarzenia są Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela oraz Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku.

https://www.youtube.com/watch?v=aajsJ-TBKy8&f

22 września 2020
Czytaj więcej o: Wyścig po historię w obiektywie - wystawa on-line