ŻYCZY
WSZYSTKIM DZIECIOM DUŻYM I MAŁYM
Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA
DUŻO SŁOŃCA, UŚMIECHÓW I RADOŚCI
ORAZ JAK NAJWIĘCEJ PREZENTÓW

I ZAPRASZA DO OBEJRZENIA WYSTAWY
BYĆ DZIECKIEM…
 
Ekspozycja prezentuje wybór 98 fotografii z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie pokazujących dzieci w różnym wieku, w różnym czasie i w różnych sytuacjach. Składa się z trzech części, z których każda obejmuje ponad 30 zdjęć wykonanych w innym okresie historycznym.

Pierwsza część poświęcona jest dzieciom z drugiej połowy XIX w. zarówno tym najmniejszym, niemal jeszcze niemowlętom, jak i nastolatkom. Część druga pokazuje ich rówieśników w pierwszych dekadach XX w., w mieście i na wsi. Ostatnia część poświęcona jest dzieciom czasów  II wojny światowej.

Oprócz samej prezentacji unikatowych materiałów ze zbiorów Archiwum, celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi zarówno na dawną fotografię jako źródło mówiące o przeszłości, jak i obiekt jej zainteresowania — dzieci. Ich wygląd — uczesanie, ubranie — zmienia się, podobnie jak poza, w jakiej zostały uchwycone na zdjęciach. Zmieniają się też ich zabawki, zajęcia, ale też role społeczne. O ile w XIX w. dziecko pozostaje ściśle uzależnione od swojej rodziny, o tyle w pierwszych dekadach XX w. staje się bardziej samodzielne, natomiast w czasach wojny przejmuje często rolę dorosłych.

Znaczna część prezentowanych fotografii jest nieznana i pokazywana po raz pierwszy. W większości są autorstwa fotografów warszawskich. Wszystkie zaś są zabytkami kultury materialnej, stanowiącymi świadectwo pamięci o warszawskich dzieciach i ich rówieśnikach z innych terenów Polski.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji. www.warszawa.ap.gov.pl/bycdzieckiem/bycdzieckiem.html


Wybór materiałów: Violetta Urbaniak
Projekt strony: Justyna Bardoga


***

Ekspozycję można także oglądać od 26 maja do 6 czerwca w siedzibie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy na warszawskiej Starówce — na ekranie telewizyjnym umieszczonym w oknie kamienicy u zbiegu ulic Krzywe Koło i Nowomiejskiej, prowadzącej od Rynku Starego Miasta w kierunku Nowego Miasta.


Jeżeli posiadacie Państwo w swoich rodzinnych zbiorach fotografie podobne do prezentowanych poniżej, które zostały wykonane w Warszawie i na terenie Mazowsza w XIX w. oraz w pierwszej połowie XX w., i gotowi jesteście przekazać je do zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, to z wdzięcznością je przyjmiemy.

Otrzymane od Państwa fotografie mogłyby stworzyć wirtualny zbiór fotografii dziecięcej udostępniony na stronie internetowej Archiwum wraz z informacją o ofiarodawcach.

Fotografie można przekazywać w formie oryginalnej, czasowo do skopiowania lub też na stałe do Archiwum Państwowego m.st. Warszawy w celu naukowego opracowania i udostępniania. W tym celu prosimy o kontakt z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy, ul. Krzywe Koło 7, 00-270 Warszawa, tel. (22) 635 92 42 wew. 117, e-mail: ,



W XIX WIEKU
 





































W PIERWSZYCH DEKADACH XX WIEKU






































W CZASACH WOJNY































Zdjęcia do pobrania i publikacji
<-- powrót do strony APW                                     Internetowe liczniki
 

© APW 2011