AKTUALNOŚCI

Kadry z Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku w okupowanej Warszawie, w wyniku decyzji gen. Tadeusza „Bora” – Komorowskiego komendanta głównego Armii Krajowej wybuchło powstanie. Dowódcą walczących oddziałów liczących około 23 tysięcy żołnierzy był gen. Antoni Chruściel „Monter”. Podjęły działalność władze cywilne i wojskowe podległe rządowi RP w Londynie. Zorganizowano administrację, służby sanitarne i ratownicze. Łącznie z ochotnikami liczebność oddziałów wzrosła do około 50 tysięcy żołnierzy-powstańców częściowo uzbrojonych w nieliczne karabiny, pistolety, granaty i butelki z benzyną.

Siły garnizonu niemieckiego, stacjonującego w tym czasie w Warszawie, liczyły około 15 tysięcy żołnierzy. W krótkim czasie zostały dodatkowo wzmocnione wojskiem, oddziałami SS i policją i wsparte lotnictwem, bronią pancerną i artylerią. W sumie siły niemieckie dysponowały 50 tysiącami dobrze uzbrojonych i wyszkolonych żołnierzy.

31 lip 2015
Czytaj więcej  

W wakacje warto zobaczyć

Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego przy współpracy z Archiwum zaprasza na wystawę „OGRÓD JEDWABNY im. Stanisławy i Henryka Witaczków”.

Ekspozycję można obejrzeć w wakacje w gmachu Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku przy ul. Okrzei 1, w godz. 8.00-15.00.

8 lip 2015
Czytaj więcej  

X Festiwal Otwarte Ogrody Milanówku już za nami

Archiwum przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kuźnia Milanowska i Stowarzyszenie Jedwabnictwa Milanowskiego przygotowało „Ogród Jedwabny im. Henryka i Stanisławy Witaczków”.

Ogród i willa „Józefina”, Piasta 13, zamieszkała przed wojną przez rodzeństwo Witaczków, w której w 1924 r. otwarto Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą.

8 lip 2015
Czytaj więcej  

Warsztaty dla genealogów w Łowiczu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w dniu 10 czerwca 2015 r. w sali audiowizualnej Domu Biskupa Łowickiego na zaproszenie Łowickiego Klubu Katolickiego zostały zorganizowane warsztaty pt. “Jak prowadzić poszukiwania genealogiczne?”.

Poprowadził je Pan Marek Wojtylak – kierownik APW Oddział w Łowiczu.

Podczas spotkania zostały m.in. zaprezentowane wyszukiwarki archiwalne, internetowe bazy danych: www.szukajwarchiwach.pl i www.genealodzy.pl oraz inne źródła pomocne w poszukiwaniach genealogicznych. Swoimi doświadczeniami w poszukiwaniach korzeni swych rodzin podzielili się z uczestnikami warsztatów Pani Dorota Wysocka i Pan dr Henryk Zasępa.

18 cze 2015
Czytaj więcej  

Domowa szuflada – konsultacje

Drodzy rodzinni archiwiści!

Domowa Szuflada” zapraszamy wszystkich zainteresowanych tworzeniem i porządkowaniem archiwum rodzinnego na konsultacje, podczas których można uzyskać informacje na temat porządkowania, dokumentów, ich konserwacji, sposobów przechowywania oraz badań genealogicznych.

Konsultacje odbędą się jak zwykle w ostatni czwartek miesiąca, tj. 25 czerwca, w godzinach 16.15-17.15, w Biurze Obsługi Klienta.

Na kolejne konsultacje zapraszamy po wakacjach.

Serdecznie zapraszamy

17 cze 2015
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content